(Кликни на заглавието по-горе за отваряне на целия текст)
Разбери – паниката е прикрит благодетел. Външно се прави на страшна, за да те изпита. Когато се довериш и се оставиш, камуфлажът на злодея пада и виждаш, е паниката те води. С твърда ръка те води към любовта и самоуважението ти.
- Ана се почеса по главата, изохка и се нацупи, докато нервно потропваше с крак. Погледна настрани през прозореца на терапевта, където дърветата спокойно се поклащаха.
Във вълшебната гора просветля, а от един слънчев лъч слезе магьосникът Вальо...
Как се прегръщат страховете?
(Клик за целия текст)
Като се премахва бариерата между съзнание и несъзнавано, поставяна от изтласкването например. Съзнанието пребивава в неврогенно, патологично отношение, сякаш преживява нещо външно, сякаш симптоматиката е болест, така дисоциирайки се от несъзнаваното. Постепенно това патогенно отношение "аз съм злощастна, случайна жертва", се реструктурира когнитивно до "с искрена благодарност се вглеждам в дълбочината на ума си, смирено идентифицирам страховите си програми и ги преобразувам до адаптивни".
Самопомощ при генерализирана тревожност
Механичната, дисоциираща нагласа
(Клик за цялата статия)
Сърфиране по вълната на паниката
Три стъпки за трансформиране на страха в смело щастие
2) Парадоксално намерение - искам още, харесва ми! Страх, дай ми още от себе си! Искам още сърцебиене, още изпотяване, още замайване, още стягания и задъхване, искам още чувство на страх, харесва ми! Това заявяване е не толкова вербално на ум, колкото със силата на намерението.
3) Смирено любящо приемане, от позицията на вътрешния спокоен зрител.
Добър стрес?!
(Кликни за целия текст)
Тревожността (стресът, страхът, паниката) вредни? Нищо подобно. Толкова е вярно, колкото е вярно, че кока кола с промотирания от нея дядо мраз има нещо общо с бъдни вечер... Оказва се, че не тревожността, а вярването, че е вредна, е което я прави такава. Когато човек е убеден в това от ноцебо ефекта (ятрогения), изпълнен с катастрофизирани вярвания, внушени от виждащи не по-далеч от носа си соматични механици (т.н. лекари) и сляпа наука, тогава кръвоносните съдове действително контрахират, а обикновеният адреналин бързо прераства в ужаса на кортизола...
(Кликни на заглавието по-горе за отваряне на целия текст)
Безсънието - път към Себе си
(Клик за целия текст)
Емпатът е като ходеща попивателна, като гъба. Дълбоко съпреживява и умее да излива и отдава както радостта, екстаза, възторга и вдъхновението, така и психопатния ужас на насилието, на откъснатия от Бога кошмар на съвременното психопатизирано човечество. Когато си емпат, имаш силата на любовта, но неминуемо съпреживяваш директно и пряко през умението си за сливане, дълбините на болката, вика на безнадеждността, вопъла на страданието. Да, любящото ти състрадание има потенциала да ги обеме и преобразува, но това не означава, че през съчувствието си не ги изпитваш, при това пряко, не сякаш, а всъщност съпреживявайки ги през всяка клетка.
Да се родиш от вода
(Клик за целия текст)
..Ето, при терапевта идва човек с генерализирано тревожно р-во. Възможно е да е мазохист, потискащ автентичността си, за да угоди на всяка цена на другите – каторжник в собствената си психика. Или властен характер, сам поставящ си забрани и спиращ стремежа си към проява, сякаш шофьор на автомобил едновременно дава газ и натиска спирачката. Понякога е човек, дълбоко жадуващ за даване и приемане на любов, но самооковал се в свръхпостигане, контрол… Или е човек и отвътре и отвън, превърнал се в олицетворение на нормата, на редното, на „така трябва‘, воин на статуквото...
Обичам своята малка Пани - паническа атака
(Кликни на линка за целия текст)
...Пишете за Пани - намерете играчка, която винаги да можете да носите със себе си и която ви харесва много. Нека тя е Пани - вашата п.а. Носете я най-добре до сърцето си и редовно я гушкайте, обичайте, галете, целувайте. Тя е вашата п.а., а всъщност представлява една мъничка вие, вашето вътрешно детенце, което сега, благодарение на случващото се, има чудесния шанс да се учи на здрава характерова промяна, на смелост, обич, самостойна стабилност, дълбоко доверие в Себе си, в Бога, в тялото и мъдростта на живота. Редовно сядайте в медитация, като в ръцете ви е Пани, релаксирайте и се върнете към мъничката вас от детството ви...
Поклон, Учителю Паника
(Клик за текста)
Здравната тревожност като път към Себе си
(кликни на заглавието, за да прочетеш цялата статия)
Моята приятелка паническата атака
(Кликни на заглавието за целия текст)
Някои откъси от книгата на Ванеса Виденова "Моята приятелка паническата атака" (препоръчвам я горещо на хора с тревожни състояния и не само...)
...Дишай сега... Ти ще се научиш да ги цениш, да заобичаш тези състояния. Те искат конфронтацията, те искат емоционалната ти реакция, искат да виждат как се бориш с тях и те изкарват извън релси, за да си позволиш да виждаш кристално чисто. Искат да те карат да се чувстваш безпомощна и уязвима. Най-лесният начин да се справиш с атаките е да ги заобичаш. Да чакаш с нетърпение появата им в живота си, както би чакала някой специален човек. Ще те научат на толкова много...
...Успокой се. Дишай дълбоко, бавно и цялостно. И не забравяй – всичко ще отмине...
...Не спирай, а трансформирай негативното мислене...
... Използвай готови фрази, които да ти помогнат да се справиш.
„Ако се успокоя, тя ще премине до три минути.“
„Това е просто адреналин, скоро ще се изчерпи.“
„Справял съм се с това преди, значи мога и сега.“...
...
„Радвам се, че си тук. Искам да дадеш всичко от себе си и да се влошиш максимално!“...
Научих се да живея отново, като приех паническото разстройство за част от Живота си. Нямах вълшебна гумичка, за да го изтрия и единственото, което ми оставаше, бе да променя отношението си към него.Промяната в нагласата ми донесе дългоочакваното огромно облекчение и ме освободи от ужасните пристъпи на паника. Радостта, която изпитвам е безгранична и точно това ме убеди в необходимостта да споделя историята си с вас. Използвам съкращения за паническо разстройство /пр/ и паник атака /па/, но ги изписвам умишлено с малки букви и не ги обособявам в кавички. Не използвам думи с отрицателен заряд от типа на „проблем”. Старайте се и вие да подбирате внимателно думите, които използвате в речта си! Изписвам Живот с главна буква, защото се научих да го обичам и зачитам. След появата на пр започнах да ценя всяка частица от т.нар. „нормален Живот”. Аз искам да обичам, да плача, да правя любов, да крещя от удоволствие, да прегръщам силно детето си, да слушам музика, да усещам лъчите на слънцето по лицето си и всичко онова, което ни кара да се чувстваме ЖИВИ. Когато осъзнах какъв дар е всъщност Животът – колко неповторим и шарен може да бъде той - бях готова да приема пр като част от него.
Паническото разстройство - проклятие или благословия
(Кликни на заглавието, за да прочетеш цялата статия)
Когато човек промени възприятието за себе си от жертва в творец на живота си, знае че онази безлюбна празнота, тъжна изоставена самотност в подсъзнанието му, от която експлоадира паническият страх, няма нужда да се изолира с опити за компенсация и бягство от нея чрез свръхконтрол, безкрайно интелектуализиращо мислене и състояние на напрегнато бягство. Вместо това човек знае, че никога не е бил жертва. Точно обратното - започва да разбира, че е благословен с преживяванията си на паника, че има уникалната възможност сам да избира реакцията си на ставащото в него и живота му, че не съществува такова житейско случване като "жертва на обстоятелствата", а че всичко е точно на мястото си, най-подходящо за него, в точния момент и по най-добрия за израстването му начин!...
Отличничка
(Кликни за целия текст)Има мащабни научни проучвания, които сочат, че отличниците общо взето, не просперират в живота. Не успяват на високо ниво, не умеят да разчупят границите на системата, на "важния" друг, не умеят да са предприемачи и най-често се реализират на ниско и под средно ниво, като изпълнители, максимум до мениджъри на най-ниско, под средно ниво. Защото твърде зависят от одобрението и вместването в системата, от мнението на "значимите" зомбита наоколо...
Психотерапия и духовност
(Kликни на заглавието за прочитане на целия текст)
Има много упорити случаи на генерализирана тревожност, паническо р-во, много натрапчива хипохондрия, обсесивно компулсивно р-во и т.н., при които и анализата и когнитивно-поведенческите и психотелесните методи стигат до някъде, но състоянието персистира. Ако тук се приеме чисто материалистичен подход, то се явява болестно, нежелано, а терапията метод за премахването му. Това обаче е много слаба гледна точка, сама по себе си пораждаща неразбиращо отричане и изтласкване на напиращите отвътре наличности, преодоляването на които е възможно само с помощта на една по-обемна позиция на осъзнаване. От такава позиция неврозата се явява просто добър и целесъобразен, адекватен повик от същностната ни природа за израстване, а симптомите биват разбирани единствено като нужна аларма, подтик към себеразбиране. Това себеразбиране включва осъзнаване на случващата се психодинамика, защитни механизми и когнитивни изкривявания, съзнателното реструктуриране на генерираните автоматични когниции и базисни схеми, предизвикването им през ролеви игри, поведенчески експерименти и психотелесни опити. Но, както казах, в много от клиничните случаи, ако се спре дотук, неврозата упорито се завръща, дори и да се постигне известно, но недостатъчно подобрение.
Непоискано добро или на си ти куклите, дай си ми парцалките
(кликни на линка за целия текст)
- Какво в теб задържа промяната ти? Какво ти носи поддържането на такъв начин на мислене и живеене?
- Как тази част от теб, която приема, че настоящият начин на възприятие, мислене и чувстване носи ползи, може да получи нуждата си от сигурност и защита по адаптивни емоционално и социално начини?
- Какво би станало, ако продължиш още много години да живееш по същия страхливо отбягващ начин?
- Какво, кой, кога би те накарало да се промениш?
- Колко силно от 0 до 10 искаш да се промениш (10 е максимум на желанието)?
- Ако сега искаш да се промениш, след седмица или месец още ли ще го искаш?
- Какви пречки би имал в промяната на мислите, чувствата и поведението си? Би ли се спрял, ако е трудно? А би ли продължил, въпреки това, следвайки неотклонно мотивацията си? Имаш ли такава, как мислиш, или просто практикуваш фарса на интелектоида?
- Искаш ли да останеш голямо дете, което ужасно го е страх от този живот, бяга в невротични механизми, но е човек лишен от стабилен вътрешен център?
- Как се виждаш променен, свободен, смел, стабилен, щастлив - опиши тялото си, усещанията си, чувствата си, съзнанието си, действията си тогава! Още веднъж, какво би правил, как би живял тогава?!
Срещите между хора, преживяващи общи страдания, са полезни, разбира се. Получава се добра социална среда. Полезни са обаче само когато основната цел е действеното и резултатно учене, в резонанс с подаваните от мъдростта на Живота уроци, вложени в състоянието. Казвам, че ако са само срещи, се превръщат в приятелска група - което е хубаво. Но не и в активен процес по справяне. А ако се продължи само на приятелски начала, взаимно оплакване и съвети за легализирано дрогиране, без съответната ключова, психотерапевтична работа и фокус в стратегически устойчиви решения, процесът се променя, както съм писал в аналогията по-горе – ако липсва фокус в справянето, групата дори може да спомогне хронифицирането на невротичността...
Учителят Беинса Дуно - не се бори...
(Кликни на линка за целия текст)
"Ще ви дам следното правило: Не се бори със себе си! Какво ще постигнете, ако се борите със себе си? Изслушай себе си, добре разсъждавай и извади поука, но не се бори... Щом видиш една погрешка, вземи я, поглади я, потупай я, кажи и: ти си много разумна, ще бъдеш тъй добра, да не ми правиш пакости. Поговори и мъничко, тя разбира. Колцина от вас, които са решавали, че това няма да направят, или онова няма да направят, са успели в това отношение? Правили ли сте опити? Някой иска да изкорени един лош навик от себе си. Откъде ще го изкорени? Този навик почти няма реално съществуване, той е само една илюзия на вашия ум.... И тъй като станете сутрин, ще си кажете следното: аз няма да се боря със себе си, но ще бъда в хармония със себе си. Аз няма да бъда в противоречие с природата, но ще бъда в хармония с природата. Аз няма да бъда в противоречие с Бога, но ще бъда в хармония с Бога. Произнесете тези думи и ще видите, че вашето състояние веднага ще се измени. Произнеси тихичко в себе си тия думи 2-3 пъти. Само така човек може да създаде в себе си велик характер. Само така ще разберете, колко красива е природата сама по себе си." (Беинса Дуно) Мисъл за деня от http://beinsadouno.com ...
Много ценна информация. Благодаря ви от сърце.
ОтговорИзтриванеМного ценна информация. Благодаря ви от сърце.
ОтговорИзтриванеsamata informasiya e le4ebna,blagodarya vi g-n Baev
ОтговорИзтриванеКакво като паднеш и се потопиш в океана ? А ако полетиш ?
ОтговорИзтриванеЕ, аз успях.Даже не паднах,не полетях, но се чувствах през повечето време добре.Дори ина 8 бала вълнение,когато бяха спрени асансьорите и веселието по баровете ,а навсякъде имаше торбички за повръщане.Чувствам се свободна и ти благодоря, Орлине!
Желая ти успех и обич ! Ваня
Благодаря ти, мила Ваня! Най-искрени прегръдки с много обич и пожелания за радостни случвания в живота ти!
ИзтриванеОрлин :)
Здравейте!Искам да попитам защо си представям/визуализирам/лоши неща-смърт на близъкрболест.... и си мисля, че няма да мога да живея без него
ОтговорИзтриванеТакива представи идват именно защото сте привързана, обичате, но и ви е страх. Комбинацията от привързаност към близките плюс страха, идващ от зависимостта ви от тях, пораждат тези мисли. Хубаво е да знаете, че те са нормален еволюционен механизъм - целят две неща. Първо, стремят се да ви провокират във вас защитно поведение, да предпазите себе си и близките си, така че да продължите да бъдете заедно! Второ, целят да ви насочат към себепознание, самостойност, доверие в себе си и животта, дори към известна мъдрост!
ОтговорИзтриванеЗдравейте, на 25 години съм преди два месеца за пръв път получих пристъп на паника ,след две седмици се повтори отново, изписаха ми Атаракс които пих в продължение на 2 седмици и се чувствах много зле.След това друг лекар ми изписа магнезий и Валевит като ми каза ,че най-вероятно съм преуморена . Известно време нямах проблем ,но преди четири дни отново се появи.Не мога да преценя дали е паник атака,защото на мен първо ми става лошо и след това идва страха. Симптомите са ми световъртеж,сърцебиене и изпотчване на ръцете,имам чувството ,че ще припадна или по лошо- ще полудея. Отидох веднага на невролог които след доста изследвания ми каза ,че имам вегетативен дисбалан на нервната система. Работя от няколко месеца по 12 часа и имах доста нови и стресови ситуации. Сега подредих живота си чудесно и се появи това нещо... В момента пия Стрезам и Акутил (хранителна добавка). Вече закусвам, гледам да поемам повече витамини ,опитвам се да се движа повече , пия чайове от лайка ,но не мога да спра да си мисля ,че отново ще ми стане лошо и ще полудея.Симптомите и състочнията са доста драматични ..
ОтговорИзтриванеНамаляването на натоварването (гоненето на Михаля... :) ), приемът на добри билки, хранителни добавки, спортът са важни. Основното обаче е да видите, че п.а. и тревожната ви симптоматика идва закономерно, като неслучаен подтик, подтиващ ви към известна промяна в мисленето, световъзприятието, отношението към себе си, другите, света и реализацията така, че да резонират със закономерностите на Живота! Точно в каква посока имате да работите, това бързо ще видите с помощта на психотерапевт. Прочетете всички статии от този блог, от бутона за п.а., генерализирана тревожност и вегетативна дистония (горе в хедъра е), след което се насочете към психотерапевт, на когото прецените, че може да се доверите! Успехи!
ОтговорИзтриванеЗдравейте Г-н Баев
ОтговорИзтриванеАз съм момче на 20 години. Моята история е дълга както при всеки човек но в момента положението при мен е сходно като на по горните участници в разговора. Преди 3 месеца получих първата си паник атака която беше следствие от припомени от живота пробшеми които си мислех че съм променил след едно лято работа на морето. В ученическите си години не бях много добър ученик, но за сметка на това винаги весел. Стремих се да намеря любов у някое момиче но нещата така и не потръгваха. Въпреки това успявах да бъда адски забавен и да привличам цялото внимание около себе си на хора и от двата пола. Успявах бях най-големия поне така се описвах и се радвах на живота гребях, но явно с продупчена лажица. Когато завърших усетих голяма празнота и падение и така мина и 1 година в университета година в която рядко се чувстах наистина щастлив и свободен. След това отидох да работя на моретояърнах се в моя град и си мислех супер съм, нови дрехи телефони.. Друг човек. Да ама не.. С един мои близак приятел започнахме да си говорим за миналото той каза че с другите са си споделяли моите грешки и в тоЗи момент имах чувството че ме върна в първи клас. Толкова исках да забравя всичко и той ми го припомни. Тогава беше първият ми пристъп на паническо разтройство. Началото беше ужасяващо. Вече минаха 3 месеца ходя на терапевт, но тревожността си я има прекъснах ученето прибрах се вкъщи започнах да спортувам, но ефекта е незначителен. Сега сънувам странни сънища агресивен съм към родителите си понякога дори ме е страх да заспа. Трудно ми е да показвам чувстата си и да ги изразявам. Почти постояно усещам напрежение в главата защото не спирам да водя размисли. Понякога ме е яд че в толкова ранна възраст мисля за подобни неща вместо да си живея спокоино и да обичам. Надявам се да можете да ми отговорите въпреки че не може всичко да бъде обяснено тук.
С уважение: Атанас
Не можеш да забравиш, нужно е да преработиш страховете си, които пробваш да прикриваш с привличане на вниманието, харесване на другите. Тези компенсаторни поведения ще имат мястото си, ще бъдат част от харизмата ти, когато преработиш страховете си. Засега се явяват бягство от тях. Нужно е да видиш много ясно страховете си (интроектите, когнитивните си схеми, програми), да спреш бягането от тях, да си ги признаеш, да се научиш да ги преработваш ментално с логика, емоционално с любов и приемане, визуално в работа в транс да постигнеш нова настройка на доверие в тези страхове, сприятеляване с тях. Това отношение ги превръща в смелост, мъжественост, сила. Но вече дълбока мъжественост и сила, идващи от приемането на провала, слабостта, усещането за собствена незначимост... Това приемане се превръща в основа и за силата, значимостта, успеха ти. Защото така работят нещата в този двоичен свят - нужно е да се смириш дълбоко и приемеш истински провала, за да си готов истински за успеха! Успехи!
Изтриванездравейте
ОтговорИзтриванеЗдравей може ли да ми препоръчате психотерапевт от Благоевград
ОтговорИзтриванеРосица Вакъвчиева е от Благоевград. Поздравете я от мен, за да ви приеме!
ИзтриванеЗдравейте! Интересува ме провеждате ли онлайн терапия, благогаря!
ОтговорИзтриване